وب سایت انتشارات علمی و فرهنگی

کتاب های جدید پرندۀ آبی برای نوجوانان

  • خبر
  • رویدادها
  • 601
  • خانم وکیلها
  • چاپ

 

 

 

انتشارات علمی و فرهنگی، چند عنوان از جدید­ترین کتاب های خود را در حوزۀ ادبیات نوجوان معرفی کرد. کتاب هایی که در واحد کودک و نوجوان این ناشر (پرندۀ آبی) تهیه و منتشر شده است.

رمان نوجوانانۀ « شاید او درست می گوید» را عادلۀ خلیفی به رشته نگارش درآورده است. داستان این رمان، مخاطب را به تهران قدیم و دورۀ ناصرالدین شاه قاجار می­برد. جایی که راوی های اصلی داستان (یک دختر و یک پسر نوجوان) از نگاه خویش به مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی می­پردازند، از مکتب خانه­ها و محلات مختلف تهران چون« چاله میدان» سخن می­گویند و خواننده را با خود به بطن زندگی طبقات فرودست جامعه و هم چنین محلات اعیان نشین تهران می­برند.

رمان « جادوی هزارپرنده» اما حال و هوایی متفاوت دارد. داستانی فانتزی که در کویر اتفاق می­افتد. «علی اکبر کرمانی نژاد» نویسندۀ این کتاب از جادوگری می­نویسد که آب های زیر­زمینی را در جایی جمع کرده و خشکسالی به وجود آورده است. اما قهرمان نوجوان داستان به جنگ جادوگر می­رود و در این بین اتفاقات جالبی رخ می­دهد.

جادوی هزار پرنده در گونۀ فانتزی نوشته شده و از افسانه­ها و اسطوره­های ایرانی هم در نگارش آن استفاده شده است.

پرندۀ آبی در دنیای ترجمه هم پیشنهادات جالبی برای نوجوانان دارد. کتاب معروف « شازده کوچولو« نوشتۀ آنتوان دو سنت اگزوپری که یکی از پر خواننده ترین کتاب­های دنیا است،حالا توسط« ژوان اسفار» نویسندۀ دیگر فرانسوی برای شرح تصاویر یک کتاب کمیک استریپ بازنویسی شده و داستان مصور جالبی به وجود آمده است که برای نوجوانان و حتی بزرگسالان علاقه مند قابل توجه خواهد بود. کتاب کمیک استریپ شازده کوچولو را «آسیه حیدری شاهی سرایی» به فارسی ترجمه کرده است.

شهلا انتطاریان مترجم خوب حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان نیز این بار به سراغ یک کتاب نوجوانانه رفته است. «لاشخور کتاب » را نویسندۀ آمریکایی جنیفر چمبلیس برتمن نوشته و شهلا انتظاریان به فارسی ترجمه کرده است.

این کتاب داستانی معما گونه دارد و به یکی از آثار ادگار آلن پو می پردازد. چون شیوۀ نگارش وی هم معما­گونه بود و ادبیات نوع خاصی را دنبال می­کرد.

بچه­هایی که عضو یک سایت کتابخوانی هستند، کتاب­های خوانده شده را به وسیلۀ لینک های مخصوصی با یکدیگر به اشتراک می­گذارند. در این میان یکی از دست نوشته­های منتشر نشدۀ ادگار آلن پو را از طریق خاصی پیدا کرده و وارد یک ماجرای پلیسی می­شوند.

این کتاب دنیای قدیمی ادگار آلن پو را به دنیای جدید نوجوانان پیوند می­دهد و استفادۀ خوب از اینترنت (مثلا عضویت در سایت کتابخوانی) را به عنوان راهکاری مفید و موثر برای آن­ها مطرح می­کند.