وب سایت انتشارات علمی و فرهنگی

چرا باید« گونترگراس »را بشناسیم ؟

  • مقاله
  • خبرنامه داخلی
  • 8517
  • خانم وکیلها
  • چاپ
فرید مرادی . بهار سال ۱۳۹۴ ، یکی از مهم ترین رخدادهای فرهنگی جهان را با خود به همراه داشت .مرگ گونترگراس ، یکی از غول های ادبی دنیای معاصر و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات ، اتفاقی بود که توجه ادب دوستان جهان را به خود جلب کرد .
گراس ، در شانزدهم اکتبر ۱۹۲۷ در کشور آلمان و شهر داتزیگ متولد شد . او در زندگی نامه خود ، با طنزی تلخ نوشته است :  آن قدر دیر به دنیا آمدم که درگیری ام با دولت نازی آلمان ، اجتناب ناپذیر شد. پدرومادرش که خواروبار فروش بودند ، اعتقاد سختی به مذهب کاتولیک داشتند و در چنین خانواده ای ، گراس نیز به لحاظ اعتقادی ، مانند والدین خود تربیت شد .
زادگاه وی نخستین شهری بود که توسط ارتش نازی فتح شد و گراس بنا به گفته خودش ، تحت تاثیر عقاید مذهبی اش به آنها پیوست . او در سال ۱۹۴۲ به عضویت ارتش جوانان اس اس درآمد و در سال ۱۹۴۴ برای حضور در میدان نبرد ، به خدمت اعزام شد . این همکاری تا زمانی که نازی ها درماری باد تسلیم نیروهای آمریکایی شدند ،ادامه داشت . گراس می گوید پس از شصت سال ، کمی دیر برای این اعتراف پنهان شده ، اقدام کردم .
این اعتراف ، بهت جامعه خبری آلمان را به دنبال داشت . جالب اینکه او ، سالیان بسیار ، به عنوان مهم ترین منتقد اجتماعی سیاست های آلمان ، اعتراض ، فعالیت و سخنرانی کرده بود . بنا بر نظر آکادمی نوبل ، کتاب طبل حلبی گراس یکی از ماندگارترین آثار ادبی خلق شده در قرن بیستم است . آکادمی نوبل در سال ۱۹۹۹ و به هنگام اهدای جایزۀ ادبی به وی ، اعلام کرد: به خاطر عمل عظیم بازبینی تاریخ معاصر ، از طریق به خاطر آوردن و جاودانه ساختن انکار شده ها و فراموش شده ه ها ، قربانیان ، بازنده ها و دروغ هایی که مردم ، خود خواسته فراموششان می کنند ، چون روزگاری به آن ها باور داشتند . گراس در سال ۱۹۶۱ کتاب موش و گربه و در سال ۱۹۶۳سال های سگی را به رشته تحریر درآورد . 
اودر این رمان ها ، سه دهه اخیر آلمان را بررسی می کند و به این نتیجه می رسد که کشورش پیشرفت چندانی نکرده است . نویسنده ، این دو رمان  به همراه طبل حلبی (۱۹۵۹) را سه گانه گدانسک نام گذاری کرده است . گراس در سال ۲۰۱۲ با سرودن شعری به نام آن چه باید گفته شود به جنایت های ضدبشری اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین اعتراض کرد .
او هم چنین در این شعر ، اعتراض اسرائیل به برنامه هسته ای ایران را بی اساس دانست . انعکاس این شعر در رسانه ها ، جنجال فراوان و عکس العمل تند نتانیاهو را در پی داشت . گراس در واکنش به جنجال ها گفت : آلمان به خاطر تامین بخشی از سلاح های اسرائیلی ، به جنایتی از پیش تعیین شده دست زده است .حالا که سن ام بالا رفته ، با آخرین قطره جوهر خود می نویسم که اسرائیل مسلح به سلاح هسته ای ، صلح جهان را به خطر می اندازد . چون می خواهم چیزی بگویم که شاید فردا برای گفتنش دیر باشد .
گونتر گراس در سیزدهم آوریل ۲۰۱۵ و در سن ۸۷ سالگی در شهر لوبک  آلمان درگذشت .  مرکل ، صدراعظم آلمان  در باره وی گفت او در سال های پس از جنگ ، همراه مردم آلمان بود و با فعالیت های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی اش در شکل گیری تاریخ آلمان جدید نقش داشت .