صفحه اصلی خبر ویژه‌های علمی و فرهنگی کشتن مرغ مینا در انتشارات علمی فرهنگی به چاپ ششم رسید.

کشتن مرغ مینا در انتشارات علمی فرهنگی به چاپ ششم رسید.

  • خبر
  • ویژه‌های علمی
  • 46
  • 11 مر 1399
  • چاپ
 

چاپ ششم «کشتن مرغ مینا» با ترجمه فخرالدین میررمضانی از سوی نشر علمی فرهنگی منتشر شد.

 کشتن مرغ مینا ماجرای اتهامی بی‌مورد جوانی سیاه پوست است که یک سفید پوست وکالت او را در دادگاه به عهده می گیرد و این در زمانی است که تبعیض نژادی در آمریکا بیداد می‌کرد.

هارپر لی از مرغ مینا به‌عنوان نماد معصومیت استفاده کرده است. رمان کشتن مرغ مینا  از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی به نام آتیکاس فینچ است که دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفیدپوست در در شهر کوچکی به نام مِیکوم، آلاباما محاکمه می‌شود، به عهده می‌گیرد.

مردم این شهر در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند. اتیکاس فینچ، وکیلی انسان‌دوست، جسور و پدری مهربان و دوست‌داشتنی است. او با قدرت و بی‌باکی از عدالت و انسانیت دفاع می‌کند و در مقابل تعصب، نفرت و خشونت نژادی و ریاکاری مردم می‌ایستد.

تم اصلی رمان، معصومیت و قربانی‌شدن آن در برابر بی‌عدالتی و تعصب نژادی است و عنوان آن برگرفته از صحنه‌ای است که در آن اتیکاس تفنگ بادی‌ای به‌عنوان هدیهٔ کریسمس برای فرزندانش می‌خرد و از آن‌ها می‌خواهد که به خاطر داشته باشند که هیچ‌گاه به مرغ مقلد شلیک نکنند، چون کشتن مرغ مینا «گناه» است.

هارپر لی، نویسنده آمریکایی برای نوشتن راین رمان جایزه پولیتزر را در سال ۱۹۶۴ میلادی به دست آورد. از زمان نخستین انتشار رمان کشتن مرغ مینا تاکنون، بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته و به بیش از ۴۰ زبان بین‌المللی ترجمه شده است.
 انتشارات علمی فرهنگی رمان کشتن مرغ مینا را با قیمت ۳۳۰۰۰ هزار تومان تجدید چاپ کرده است.
منبع:ایبنا
 

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر