صفحه اصلی خبر معرفی کتاب «سپید دندان» گرگ زاده ای که عاقبت گرگ نمی شود

«سپید دندان» گرگ زاده ای که عاقبت گرگ نمی شود

  • خبر
  • معرفی کتاب
  • 85
  • 12 مر 1399
  • چاپ

 

نام اثر:  سپید دندان

نویسنده : جک لندن

مترجم:  محمد قاضی

 

۳۳۹صفحه

قیمت: ۲۵۰۰۰تومان

سپید دندان، گرگ زاده ای که عاقبت گرگ نمی شود .

رمان سپید دندان اثر جک لندن نویسنده‌ی آمریکایی ست که ابتدا در سال ۱۹۰۶ به صورت پاورقی در مجله‌آوتینگ منتشر شد.جک لندن در این کتاب به مسائل اخلاقی و تقابل وحشی گری و تمدن انسانی می پردازد‌.

 

این اثر نقطه‌ی مقابل رمان  آوای وحش است که سه سال قبل تر از آن چاپ شده بود.در آوای وحش  باک سگ اهلی به گرگی درنده تبدیل می شود اما در رمان سپید دندان حیوانی وحشی که ۳/۴ آن گرگ و ۱/۴ آن سگ گرگ است اهلی میشود و به کمک انسانها می آید.

منتقدان معتقدند که این دو کتاب مکمل یکدیگرند و لقب کتابهای سگی را به این دو قصه داده اند. سگها در آثار لندن نماد انسانهای قرن بیستم هستند که در جهت متمدن شدن گام بر میدارند.

سپید دندان یک بار به هنگام قحطی از دست صاحبش می‌گریزد اما باز می‌گردد و در آخر در ازای یک بطری نوشیدنی به "بیوتی اسمیت" که مرد نترسی ست فروخته می شود‌؛ شغل اسمیت به جان هم انداختن سگها‌ست و از این راه کسب درآمد می‌کند. سپید‌دندان در یک جنگ در مواجه با یک بولداگ قوی هیکل بسیار آسیب می بیند اما در لحظات آخر "ویرون اسکات" به داد او می‌رسد و نجاتش می‌دهد از آن به بعد سپید‌دندان مثل یک رفیق خوب به او خدمت می‌کند .

به تازگی مردی آدمکش به نام "جیم هال" که از زندان گریخته بود و سگها هم نتوانسته بودند ردّی از او پیدا کنند یک شب وارد عمارت پدر اسمیت می‌شود که سپید دندان به سوی او حمله می‌کند ؛ تیر می‌خورد اما رهایش نمی‌کند. در طی این درگیری او به شدت زخم بر‌می‌دارد اما پزشک با تلاش بسیار خونریزی را بند می‌آورد و از آن زمان به بعد سپید دندان محبوب خانواده‌ی اسمیت و اهالی محله‌اش می‌شود .

جک لندن، نویسنده سوسیالیست آمریکایی‌ست که آثار او روایتی از سختی‌های زیست در آمریکای قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را در خود جای داده‌اند. او همیشه زیر نامه‌هایش را با عنوان  گرگ امضا می‌کرد. توانایی لندن در نوشتن بیش از ۱۰۰۰کلمه در روز موجب شد تا در مدت ۱۸سال نویسندگی آثار مشهور بسیاری را خلق کند او گران قیمت ترین و پرخواننده ترین نویسنده در زمان خود بود. در نوشته‌های او تاثیر افکار  چارلز داروین ،کارل مارکس  وفردریش نیچه آشکار است. در این آثار که گاهی رنگ ناتورالیستی به خود می‌گیرند غالبا تجزیه و تحلیل‌های بسیار دقیق اجتماعی بیان می‌شود .رمان سپید دندان در ۲۵فصل روایت شده است .

شخصیت محوری این کتاب گرگ زاده‌ای ست که جامعه ی انسانی را می پذیرد بی آنکه تمامی خصوصیات و خوی وحشی اش را کنار بگذارد.

سپید دندان نخستین بار در سال ۱۳۳۵ توسط محمد قاضی نویسنده و مترجم برجسته ایرانی ترجمه و منتشر شده است. محمد قاضی مترجم آثار فاخری چون دن کیشوت، شاهزاده و گدا، آخرین روز یک محکوم و شازده کوچولو به زبان فارسی است.

چاپ چهاردهم کتاب سپید دندان در سال۹۸ با تیراژ ۱۵۰۰نسخه و در ۳۳۹صفحه توسط انتشارات علمی و فرهنگی‌ منتشر شده است.

 

 

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر