صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه چاپ هفتم رمان « شاهزاده و گدا» با ترجمۀ بی نظیر محمد قاضی منتشر شد

چاپ هفتم رمان « شاهزاده و گدا» با ترجمۀ بی نظیر محمد قاضی منتشر شد

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 99
  • 14 مر 1399
  • چاپ

 

 

 

شاهزاده و گدا

نویسنده:  مارک تواین

مترجم:  محمد قاضی

 

۳۶۳صفحه

قیمت: ۲۵۰۰۰تومان

 

شاهزاده و گدا رمانی تاریخی و جاودانه اثر ساموئل  لانگهورن کلمنس با نام مستعار مارک تواین است که نخستین بار در سال ۱۸۸۱ به چاپ رسید و بارها مورد اقتباس تصویری در قالب فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی و انیمیشن قرار گرفته است.

شاهزاده و گدا، داستان ادوارد و تام است. یکی ولیعهد انگلستان و دیگری از خانواده ای فقیر و از افراد عادی شهر، که با وجود آنکه در یک روز و در دو خانواده‌ی متفاوت به دنیا آمده اند اما شباهت ظاهری زیادی باهم دارند. داستان از جایی شروع میشود که ادوارد، ولیعهد انگلستان در حیاط قصر در حال بازی‌ست و پسربچه‌ی فقیری که همان تام است نظرش را جلب می‌کند. ادوارد، تام را به قصر دعوت می‌کند. آنها پس از مدتی متوجه شباهت هم می‌شوند و از نحوه‌ی زندگی‌شان برای یکدیگر تعریف می‌کنند. آرزو می‌کنند تا به جای هم زندگی کنند به همین جهت لباس‌های خود را باهم عوض می‌کنند و شاهزاده با عجله قصر را ترک می‌کند .

از آن روز آنها زندگی را از جایگاه دیگری تجربه می‌کنند. به طوریکه تام مجبور است با سن کم بر تخت پادشاهی بنشیند و با قوانین قصر سر و کله بزند و ادوارد برای پس گرفتن جایگاه خود در موقعیت‌های بسیار تاسف باری روزگار بگذراند.

نویسنده در کتاب سعی کرده تا اعتراض خود را نسبت به اختلاف طبقاتی و ناعدالتی اجتماعی آن دوران انگلستان به تصویر بکشد.

تام هرچه سعی کرد در قصر به دیگران بفهماند که او شاهزاده ادوارد نیست موفق نشد. شاه گمان کرد پسرش بر اثر آموزشهای زیاد خسته یا دیوانه شده؛او به لردها دستور داد تا هرچه زودتر حکم سلطنت ادوارد را مهر کنند اما کسی نمی‌دانست مهر بزرگ کجاست. همان شب هنری هشتم مرد.

اما درست در لحظه‌ی تاجگذاری که اسقف اعظم کانتربری میخواست تاج را بر سر تام بگذارد، ادوارد وارد شد و فریاد کشید که شما حق ندارید تاج سلطنت را بر سر این خائن بگذارید. سربازان خواستند ادوارد را دستگیر کنند که تام اعتراف کرد که شاه واقعی او نیست و ادوارد هم با نشان دادن مهر سلطنتی توانست حرفش را ثابت کند و به جایگاه خود که پادشاهی بود برگردد.

ساموئل کلمنس، نام هنری مارک تواین را از زمانی که بر روی رودخانه می سی سی‌پی قایقرانی می‌کرده انتخاب نمود؛ در واقع مارک تواین اصطلاحی ست که قایقرانان برای اعلام عمق ۴متری آب به معنای نزدیک شدن به منطقه لنگر انداختن استفاده می کردند.

او شهرت خود را بیشتر مدیون رمان هاکلبری فین و ماجراهای تام‌سایر است .پس از گذشت ۱۰۰سال از مرگ مارک‌‌تواین، اتوبیوگرافی‌اش منتشر شد؛ او در دهه ی آخر عمر خویش خودزندگینامه‌ای نوشت و خواست که یک قرن بعد از مرگ او انتشار یابد. این خودزندگینامه با اقبال بسیار خوبی مواجه شد و تا سال۲۰۱۰ در امریکا ۲۷۵۰۰۰نسخه از آن فروخته شد.

کتاب هاکلبری‌فینِ مارک تواین عنوان رمان بزرگ آمریکایی را همچنان یدک می‌کشد. ارنست همینگوی این رمان را اولین و بهترین رمان در ادبیات آمریکا می‌دانست .

مارک تواین درست در روز پدیدار شدن دنباله دار معروف هالی به دنیا آمد. خود او پیشبینی‌کرده بود که زندگی اش با آمدن دوباره‌ی این جرم فضایی به پایان خواهد رسید. او معتقد بود که قادر مطلق گفته: این دو موجود عجیب با هم آمده اند و باید با هم بروند؛ و چنین هم شد.

چاپ نخست کتاب شاهزاده و گدا با ترجمه‌ی بی نظیر محمد قاضی در سال ۱۳۳۳ و چاپ هفتم آن نیز در سال ۱۳۹۸ در ۳۶۳صفحه با تیراژ ۱۰۰۰نسخه توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

 

 

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر