صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه «کاندید» مشهور ترین اثر ولتر فیلسوف و هجونویس فرانسوی به بازار آمد

«کاندید» مشهور ترین اثر ولتر فیلسوف و هجونویس فرانسوی به بازار آمد

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 136
  • 05 مر 1399
  • چاپ

 

نام اثر:  کاندید یا خوش بینی

نویسنده:  فرانسوا ولتر

مترجم:  جهانگیر افکاری

۱۳۵صفحه

 

قیمت شومیز: ۸۰۰۰تومان                       قیمت گالینگور: ۱۱۰۰۰تومان

 

کاندید مشهور ترین اثر فرانسوا ماری آروئه معروف به ولتر فیلسوف و هجونویس فرانسوی ست.

رمانی قابل تامل و موجز با اهدافی فلسفی که دیدگاه خوشبینانه ی انسان به جهان را به تمسخر میگیرد.

این کتاب نخستین بار در سال ۱۷۵۹ منتشر و در زمان حیات ولتر ۲۰بار تجدید چاپ شد.

کاندید که نام شخصیت اول این رمان است وصف زندگی جوانی ست که قلب و ذهن آرامی دارد و از معلم خود دکتر پانگلوس که از پیروان فلسفه ی لایپ نیتز است آموخته که دنیا کاملا خوب است؛ او با خانواده ی بارون و دخترشان آشنا میشود اما رابطه ی عاشقانه ی آنها ادامه پیدا نمی کند و بعد از جدایی از کونه گند(معشوقه اش)، همراه با دکتر پانگلوس به سراسر دنیا سفر میکند و شاهد فقر و گدایی در هلند، طوفان و زمین لرزه در پرتغال، جنگ در بلغارستان، زجر و شکنجه در دادگاه تفتیش عقاید و دزدی و خیانت میشود.

کاندید بعد از مدتی در میابد که خانواده ی بارون به دست مهاجمان قتل عام شده اند و تنها معشوقه اش زنده مانده که به روسپیگری روی آورده و اوضاع نامناسبی دارد، او کونه گند را نجات میدهد و باز به سفرش ادامه میدهد در طی این کشف و جست و جو به بهشت الدورادو میرسد جایی که طلا و ریگ بیابان برای مردم یکی ست و عدالت حکم فرماست؛ از این رو به ثروت هنگفتی میرسد ولی تا به دیار خود باز میگردد تمام دارایی اش را به دلیل دزدی و جنایتی که حاکم است از دست میدهد .

او به تدریج در میابد که هر اتفاقی که می افتد لزوما بهترین اتفاق نبوده است.

عاقبت کاندید، دکتر پانگلوس و کونه گند در قسطنتنیه در مزرعه ای مشغول به کار میشوند و به این مهم میرسند که: راز خوشبختی بسیار ساده تر و بی اهمیت تر از این حرف هاست.

داستانهایی که ولتر در این کتاب می آورد به حکایات و افسانه های شرق و غرب نزدیک است با این وصف این رمان دربرگیرنده ی پیچیدگی ها و تمام عناصر داستانی ست. او با بی پروایی تمام بذله گویی و تخیل میکند و آنرا به نگارش در می آورد.

فرانسوا ولتر با ذکاوتی که داشت نام خود را از عناوین کتاب حذف میکرد والا باز هم به خاطر تمسخرِ باورهای دینی زندانی میشد. مخالفت او با کلیسای کاتولیک حمایت از آزادیِ مذهب و بیان، جدایی دین از سیاست و بیان صریح این مسائل در کتاب هایش او را به شهرت فراوانی رساند. ولتر در تمام زندگی در پیِ عدالت بود، در طول حیاتش بیش از ۲۰ هزار نامه و بیش از ۲۰۰۰ کتاب و کتابچه نوشت.

او نه فقط خوشبینی انسان، بلکه تمام نظام های استعماری از نظام لایپ نیتز تا کلیسا و منطق را مورد انتقاد قرار داد، کاندید(به معنای صاف و ساده) نماد انسانی خوشبین است که پرده از ریای این نظام ها بر میدارد.

ولتر متفکر عصر روشنگری و یک دئیست بود.

دئیسم یک ایدئولوژی ست، ایدئولوژی بر مبنای طبیعت. فرهنگ انگلیسی آکسفورد دئیست را اینگونه تعریف می‌کند: کسی که بنا به گواهی عقل، به وجود خدا اذعان دارد، ولی دینِ وحیانی را انکار می‌کند.

فرانسوا ولتر تاثیر پذیرفته از: فرانسیس بیکن، امیلی دو شاتله، آیزاک نیوتون، لوثین و ابن طفیل بود.

کتاب کاندید را میتوان در زمره ی موفق ترین آثار ادبی فرانسه قرار داد.

چاپ نخست این کتاب در سال ۱۳۴۰ توسط جهانگیر افکاری ترجمه و منتشر شد . از جمله آثار ترجمه ی جهانگیر افکاری : زندگی من اثر چخوف، راهبه ی کاسترو اثر استندال و جنگ شکر در باکو اثر سارتر میباشد.

به گفته ی گوته: نشانه ی نبوغ، ثمراتی است که بعدها به بار می آورد.

مترجم در وصف ولتر مینویسد: او چنان نابغه ای ست، که دویست سال پس از او، افکار و عقایدش به حد کمال خود رسیده است.

ولتر به ما می آموزد که برای خوب زیستن باید کار کرد و جهانی از نو آراست.

چاپ سوم کتاب کاندید یا خوشبینی در سال ۹۴ در ۱۳۵ صفحه و تیراژ ۳۰۰۰ نسخه توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر