صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه ایران و قضیۀ ایران

ایران و قضیۀ ایران

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 191
  • 12 خر 1399
  • چاپ

از گنجینه کتب تاریخی انتشارات علمی و فرهنگی:

نام کتاب: ایران و قضیۀ ایران

اثر: جورج ناتانیل کرزن

ترجمه: غلامعلی وحید مازندرانی

انتشارات علمی و فرهنگی

۱۶۳۳ صفحه دو جلدی

قیمت ۵۰۰۰۰ تومان( قیمت چاپ قدیم)

.

کتاب حاضر یکی از منابع دقیق اطلاعات مربوط به اوضاع داخلی و موقع جغرافیایی ایران مخصوصاً رقابت‌های شدید سیاسی دو دولت نیرومند روس و انگلیس در زمان سلطنت طولانی ناصرالدین شاه قاجار است. بقول نویسنده آن «لرد کرزن» که خود از رجال بزرگ سیاسی انگلستان در آن عهد بوده است: این کتاب نتیجه سه سال کار تقریباً بی انقطاع و مسافرتی هم به مدت شش ماه در سرزمین ایران و سفری قبلی به نواحی همجوار آن و از آن پس نیز ادامه مکاتبات با مقامات صاحب نظر مقیم آن کشور است. این سفرنامه در دو جلد تألیف یافته و از دیرباز در ایران از شهرت کافی برخوردار بوده و قسمت‌هایی نیز از آن جسته و گریخته و یا به‌طور تلخیص به فارسی ترجمه شده است، ولی کتاب حاضر نخستین بار است که به نحو کامل و با رعایت امانت به فارسی درآمده است.

 

هدف از نگارش اين اثر، سياسى بوده و بيشتر به رقابت‌هاى روسيه و انگليس در ایران پرداخته و شيوه تحرير آن، بسيار ممتاز و از لحاظ نثر انگليسى، اثرى ارجمند و عالى است.

 

چرچيل در كتاب «نويسندگان زبردست»، مؤلف را از جهت انسجام كلام و كلمات وزين كه در اين كتاب به كار برده است، نيك ستوده و تامس هاردى شاعر و نويسند انگليسى به او چنين نوشته است: «شاهکار و تتبعات تو، مايه انفعال ديگر دانشمندان ما شده است»

.

واحد فروش: ۸۸۸۸۰۱۵۲

فروش آنلاین:www.elmifarhangi.com

 کانال تلگرام: @elmifarhangi_pub

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر