صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه به گزارش سایت آمازون، کتاب بیگانه نوشتۀ آلبر کامو جزو لیست ۱۰۰۱ کتابی ست که قبل از مرگ باید خواند.

به گزارش سایت آمازون، کتاب بیگانه نوشتۀ آلبر کامو جزو لیست ۱۰۰۱ کتابی ست که قبل از مرگ باید خواند.

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 252
  • 11 خر 1399
  • چاپ


 گنجینه انتشارات علمی و فرهنگی

نام اثر: بیگانه

نویسنده: آلبرکامو

مترجمین: جلال آل احمد-اصغر خبره زاده

انتشارات علمی و فرهنگی

۱۴۵صفحه

قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

 

 

کتاب بیگانه نوشته آلبر کامو قصه ی مردی ست به نام مرسو که با روحیاتی خاص به دنیای اطراف نگاه میکند بی تفاوتی در رفتار او موج میزند و هیچ یک از عواطف انسانی او را به وجد نمی آورد:غم شادی عشق و حتی مرگ؛

این کتاب به دو بخش تقسیم میشود:

در قسمت اول میخوانیم که مرسو در مراسم تدفین مادرش شرکت میکند و در عین حال هیچگونه احساس ناراحتی را از خود نشان نمیدهد و حتی این سوال برای اطرافیان پیش می آید که چرا مادر را به نوانخانه فرستاده و در این مدت سری به او نزده ؛

او در بی تفاوتی خود و نتایج حاصل از آن زندگی میگذراند. با همسایه اش ریمون که متهم به فراهم آوردن شغل برای روسپیان است دوست میشود و طی یک سری از اتفاقات مرسو مرتکب قتل می شود و در پاسخ به اینکه چرا تیر اندازی کرده تنها میگوید که آفتاب سوزان بود.

در قسمت دوم کتاب با محاکمه ی مرسو روبرو هستیم او برای نخستین بار متوجه تاثیر رفتار سرد و بی تفاوتش در برخورد با اطرافیان میشود.

مرسو به خدا معتقد نیست و میگوید ما انسانها در سرنوشت خود دخیل نیستیم؛ کامو بیگانگی را به رخ ما میکشد(همه چیز حقیقت دارد و هیچ چیز حقیقی نیست).

شخصیت اصلی داستان در اصل قسمتی از وجود کامو ست که به دلیل شرایط الجزایر و به دلیل چندگانگی فرهنگی دچار نوعی پوچ گرایی شده است.

کامو از بنیان گزاران اگزیستانسیالیسم است،او به خوبی توانسته انزوای مرسو و بی تفاوتی اش را به تصویر بکشد مرسو برای هیچ چیز ارزش قائل نیست و نوعی افسردگی را به مخاطب القا میکند.

کامو پوچی را به ما نشان میدهد بی اینکه از ما بخواهد آن را بپذیریم، او تنها داستان را روایت میکند.

بیگانه ی کامو یکی از بهترین آغازها را دارد که از یاد هیچ خواننده ای نخواهد رفت: امروز مادرم مرد،شاید هم دیروز،نمیدانم.

چاپ هفتم کتاب بیگانه اثر آلبر کامو در ۱۴۵ صفحه با ترجمه جلال آل احمد و اصغر خبره زاده توسط انتشارات علمی و فرهنگی در دسترس مخاطبانش قرار گرفته است.

ژان پل سارتر درباره کتاب مینویسد: این اثر بهترین کتابی ست که پس از جنگ تاکنون منتشر شده است در میان آثار ادبی عصر ما این داستان خودش هم بیگانه است.

شخصیت مرسو قهرمان داستان در نهایت مبهم باقی می ماند.

بیگانه ی کامو یکی از معروفترین آثار اوست که در کنار کتاب افسانه ی سیزیف و کتاب کالیگولا سه گانه پوچی را شکل میدهد. سیزیف در اساطیر یونان بخاطر فاش کردن راز خدایان محکوم شد تا تخته سنگی را به دوش گرفته و تا قله یک کوه حمل کند،اما همین که به قله می‌رسد، سنگ به پایین می‌غلتد و سیزیف باید دوباره این کار را انجام دهد. کامو می‌گوید پیروزی وی در آگاهی است؛ او سیزیف را‌ قهرمان پوچ می‌نامد و می‌گوید هنگامی که سنگ سقوط می‌کند و سیزیف لحظه‌ای درنگ می‌کند و بر می‌گردد، این لحظه‌است که مرا به سیزیف علاقه‌مند می‌کند زیرا وی به شکنجه خویش و پوچ بودن کارش آگاه است.

کالیگولا (۲۵ تا ۲۹ ساله) امپراتور سوم روم است که تنها چهار سال بر تخت قدرت تکیه میکند. وی پس از مرگ خواهرش(معشوقه اش)دروسیلا خلق و خوی جنون امیزی پیدا کرده و اقدام به ظلم و استبداد می نماید و در نهایت به دست دو تن از مسوولان خودش(عمدی) به قتل می رسد.

آلبر کامو با استفاده از این شخصیت و با استناد به این پدیده ی تاریخی نمایشنامه ای را در چهار صحنه و  در سال ۱۹۳۸ به همین نام نگاشت. در کتاب بیگانه ی کامو نتایج ظهور تفکر پوچی در یک فرد و میزان درستی یا نادرستی چنین طرز اندیشه ای مورد بحث قرار میگیرد.

کامو اعتقاد شدیدی به ابسوردیسم داشت او معتقد بود تلاش انسان برای پیدا کردن معنایی در این دنیا بی نتیجه و مضحک است.

وی در سال ۱۹۵۷ برنده جایزه ادبی نوبل شد.

به گزارش سایت آمازون بیگانه ی کامو جزو لیست ۱۰۰۱ کتابی ست که قبل از مرگ باید خواند.

مرسو شخصیت اصلی داستان بیگانه شباهت زیادی به کامو دارد به قول گوته:

کتاب هر نویسنده تصویر خود اوست حتی اگر بر خلاف نظرش باشد.

 

 

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر