صفحه اصلی خبر ویژه‌های علمی و فرهنگی وداع با اسلحه ، داستان همیشگی نزاع بین جنگ و عشق

وداع با اسلحه ، داستان همیشگی نزاع بین جنگ و عشق

  • خبر
  • ویژه‌های علمی
  • 119
  • 02 خر 1399
  • چاپ


از گنجینه‌های انتشارات علمی و فرهنگی:

نام اثر:وداع با اسلحه

نویسنده: ارنست همینگوی

مترجم: نجف دریابندری

انتشارات علمی و فرهنگی

۳۳۳ صفحه

قیمت ۲۰۰۰۰ تومان

.

بسیاری معتقدند که ترجمه امکان‌پذیر نیست و آنچه در ترجمه اتفاق می‌افتد یک خلق جدید و یک اثر ادبی نو است که از متن اصلی بهره برده است. چه با این نظریه موافق باشیم و چه مخالف، نمی‌توان منکر شد که نجف دریابندری یک مولف بود و ترجمه‌های او چیزی بیش از ترجمه صرف هستند. انتخاب‌های هوشمند دریابندری برای ترجمه در کنار زبان فصیح، بی‌پیرایه و درعین‌حال روان و استاندارد او خود به مرجعی برای تشخیص کتاب خوب از بد تبدیل‌شده است. مترجمی که در مقام مؤلف زندگی می‌کرد و خوانندگانش را چشم‌به‌راه آثار جدیدش می‌گذاشت.

وداع با اسلحه سرآغاز زندگی پربار نه‌ تنها نجف دریابندری بلکه ارنست همینگوی بزرگ نیز بود. همینگوی کتاب را در سی‌سالگی نوشت و انقدر پرفروش شد که خیلی زود به نویسنده‌ای بزرگ در جهان تبدیل گردید. نجف دریابندری دست‌نوشته ترجمه خود را وقتی تنها ۲۵ سال داشت و پنج سال از همینگوی جوان‌تر بود یعنی در سال ۱۳۳۳ به دفتر انتشارات فرانکلین سابق و انتشارات علمی فرهنگی امروز ارسال کرد و همان راهی را رفت که همینگوی طی کرد.

داستان کتاب همان داستان همیشگی و تراژیک زندگی یعنی نزاع دائمی بین جنگ و عشق است. جهان با جنگ پیش می‌رود و انسان‌ها در جستجوی عشق و صلح هستند. همینگوی این مضمون قدیمی را این بار در بستر جنگ جهانی اول و عشق هنری به کاترین به نمایش درمیاورد و بیش از هر کتاب دیگری آن را عمق و احساس می‌بخشد و بیش از همیشه انزجار از جنگ و دل‌بستگی به عشق را به قلم میاورد. شاید به این دلیل که خودش تجربه جنگ داشته و توصیفات آن چنان زنده و حقیقی است که برخی‌ها را به این نظریه رسانده است که این داستان واقعی خود شخص همینگوی است.

وداع با اسلحه در ایران هم از همان اقبال جهانی برخوردار بوده است و هنوز بعد از شصت‌وشش سال از اولین ترجمه آن جزء کتاب‌های پرفروش بشمار می‌آید.

یاد و خاطره نجف دریابندری عزیز گرامی...

.

واحد فروش: ۸۸۶۷۷۵۴۴,۵_۸۸۶۶۵۷۲۸,۳۹

فروش آنلاین : www.elmifarhangi.ir

کانال تلگرام: @elmifarhangi_pub

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر