صفحه اصلی خبر با مشاهیر فرهنگی استاد خرمشاهی ، چهرۀ ماندگار ایران

استاد خرمشاهی ، چهرۀ ماندگار ایران

  • خبر
  • با مشاهیر فرهنگی
  • 123
  • 06 اس‍ 1398
  • چاپ

 

 

بهاء الدین خرمشاهی ، چهرۀ ماندگار ایران و یکی از برجسته ترین نویسندگان و پژوهشگران و مترجمان معاصر است که در حوزۀ قرآن پژوهی و حافظ پژوهی صاحب نظر و صاحب قلم است. وی  در فروردین ماه ۱۳۲۴ در قزوین به دنیا آمد. پدر و نیاكان او اهل خرمشاه یزد بودند. وی سال ها نزد پدر كه به علوم دینی و زبان عربی مسلط بود درس معقول و منقول خواند. در سال ۱۳۴۲ دیپلم طبیعی گرفت و برای ادامه ‌ی تحصیل به تهران آمد.
نخست وارد دانشكده‌ ی پزشكی شد اما خیلی زود انصراف داد و در امتحان ورودی رشتۀ ادبیات فارسی شركت كرد. در سال ۱۳۴۷ لیسانس ادبیات فارسی گرفت در حالی كه در محضر استادانی چون «سیدجعفر شهیدی»، آیت‌الله «شعرانی»، «پرویز ناتل خانلری» و «ذبیح‌الله صفا» درس خوانده بود.
در سال ۱۳۵۲ از مقطع فوق لیسانس كتابداری فارغ‌التحصیل شد و پس از گذشت یك سال عضو هیات علمی مركز خدمات كتابداری شد. پس از سپری كردن ۱۰ سال از كتابداری درآمد و به انجمن فلسفه رفت. وی یكی از ویراستاران ارشد دایرة‌المعارف تشیع است. خرمشاهی در سال ۱۳۶۹ عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی شد.
خرمشاهی بیش از ۵۰ كتاب در قالب تالیف و ترجمه و نزدیك به یكهزار مقاله در مطبوعات منتشر كرده است. بیشتر شهرت خرمشاهی پژوهش های قرآنی، ترجمۀ قرآن و كتاب هایی است كه در مورد حافظ نوشته است. وی جوایز ادبی و علمی زیادی گرفته كه چهار مورد آن مربوط به كتاب هایی است كه برگزیده‌ی كتاب سال شده‌اند. خرمشاهی همچنین به عنوان یكی از چهره‌های ماندگار ایران انتخاب شد.
از آثار تالیفی خرمشاهی می توان به «فرهنگ موضوعی قرآن مجید»، «ذهن و زبان حافظ»، «حافظ ‌نامه»، «سیر بی سلوك»، «چهارده روایت»، «قرآن و قرآن پژوهی»، «دایره المعارف تشیع»، «كتیبه ای بر باد» و «پوزیتیویسم منطقی» اشاره كرد.
در زمینه ی ترجمه هم باید از آثاری همچون «هنری میلر» اثر «جورج ویكس»، «شیطان در بهشت» اثر «هنری میلر»، «علم در تاریخ» اثر «جان برنال»، «هابیل و چند داستان دیگر» اثر «میگل د اونامونو»، «عرفان و فلسفه» اثر «استیس»، «درد جاودانگی» اثر «میگل داونامونو»، «علم و دین» اثر «ایان باربور» اشاره کرد.خرمشاهی هم چنین یكی از قرآن پژوهان و مترجمان برجسته ی قرآن كریم به زبان فارسی است.بی شك شاهكار خرمشاهی در زمینه ی قرآن پژوهی ترجمه ی قرآن مجید است كه در نهایت دقت و صحت و همراه با زبانی شیوا و بی آن كه دچار تكلف و تصنع شود به فارسی ترجمه شده است.
ترجمه ی خرمشاهی نثری روان، امروزی و در عین حال ادبی است. علاوه بر ترجمه و تفسیر این اثر دارای پیوست هایی شامل گفتار مترجم، مقاله هایی با عنوان های قرآن و قرآن پژوهی، تحریف ناپذیری قرآن، فهم قرآن با قرآن، كلمه های فارسی در قرآن مجید و واژه نامه است.

حافظ پژوهی  نیز یکی از حوزه های تخصصی كار پژوهشی خرمشاهی است. آثار وی دربارۀ حافظ همواره از اقبال و استقبال خوانندگان اهل نظر برخوردار شده است. خرمشاهی تاكنون بیش از دوازده كتاب دربارۀ حافظ نوشته و در آن میان كتاب «حافظ نامه» در زمینه ی شرح الفاظ، اعلام، مفهوم های كلیدی و بیت های دشوار حافظ بیش از همه شهرت دارد.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر