صفحه اصلی خبر مصاحبه و گفتگو مصاحبه با مترجم کمیک استریپ شازده کوچولو

مصاحبه با مترجم کمیک استریپ شازده کوچولو

 • خبر
 • مصاحبه و گفتگو
 • 361
 • 19 آذ 1398
 • چاپ

آسیه حیدری شاهی سرایی در عباس آباد تنکابن به دنیا آمده و سال های کودکی و نوجوانی را در همین شهر گذرانده است. پس از اتمام دبیرستان به تهران آمده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد ادبیات فرانسه شده است. وی متاهل و دارای یک فرزند است و در حال حاضر در کرج زندگی می­کند.

 روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی به مناسبت انتشار ترجمۀ کتاب مصور (کمیک استریپ) شازده کوچولو  با مترجم پرکار کتاب گفتگویی انجام داده است. این مصاحبه در سایت ایبنا هم منعکس شد.

 

 • کمیک استریپ شازده کوچولو چه ویژگی های جالب توجهی دارد ؟
 • کتاب شازده کوچولو را همان طور که می دانید آنتوان دو سنت اگزوپری نوشته و جزء پر فروش ترین کتاب های دنیاست. در کتاب اصلی یک دانای کل وجود دارد اما اینجا بنا بر ویژگی کمیک استریپ شخصیت ها تصویر شده اند و هر شخصیت خودش صحبت می کند. یعنی خیلی اوقات تصویر محتوا را بیان می کند.پس نیمی از حرف را کلمات و نیمۀ دیگر را تصاویر می گویند و اگر این همراهی درست انجام شود، اتفاق خوبی افتاده است.

نوجوان ها با کمیک استریپ ارتباط خوبی برقرار می­کنند و از دیدن تصاویر در کنار خواندن دیالوگ ها لذت می برند. البته داستان به زبان معیار ترجمه شده است؛ چون شکسته نویسی بچه ها را کمی دچار مشکل می­کند؛ اما بچه ها اگر دوست داشته باشند می توانند جمله ها را محاوره ای هم بخوانند.

 شازده کوچولوی مصور در واقع با یک تیر دونشان می زند ، اول داستان معروفی را دوباره مطرح می­کند و دوم اینکه قالب عرضۀ داستان باعث پر فروش ترشدن آن برای کودکان و نوجوانان می­شود.

 

 

 

 

 • چه شد که به فکر ترجمۀ این کتاب افتادید ؟

انتشارات علمی و فرهنگی این ترجمه را پیشنهاد کرد و من هم آن را پسندیدم و کار را انجام دادم.

 فکر می­کنم در زمینۀ کمیک استریپ، ما هنوز جای زیادی برای کارکردن داریم  و ترجمۀ شازده کوچولوی مصور به لحاظ شهرت این کتاب می تواند توجه بیشتری را در کشور ما به کمیک استریپ جلب کند و باعث رواج بیشتر آن بشود. رواج کمیک استریپ نیز به نوبۀ خود به رشد علاقه مندی به مطالعه کمک خواهد کرد.

 

 • بیشتر کتابخوان ها شازده کوچولو را خوانده­ و از مطالعۀ آن لذت برده­اند. شما به عنوان مترجم کدام قسمت داستان را بیشتر دوست دارید ؟

 

من اصل کتاب را به فرانسه خوانده ­ام و می دانید که مطالعه متن به زبان اصلی جذابیت دیگری دارد. اما قسمتی از این داستان همیشه مرا به فکر فرو برده است. صحبت هایی که شازده کوچولو و روباه با یکدیگر دارند، بخصوص آن جملۀ روباه که می گوید: « تو برای همیشه مسئول آنچه هستی که اهلی­­اش کرده­ای، تو مسئول گل سرخ خود هستی... شازده کوچولو برای اینکه یادش نرود تکرار کرد : تو مسئول گل سرخ خود هستی...»

این جمله ها برای من خیلی تاثیرگذار هستند.

 

 • به نظر شما مخاطبان کمیک استریپ شازده کوچولو چند ساله ها هستند ؟

من فکر می کنم مردم دنیا درهمه سنین با کتاب های کودک و نوجوان ارتباط برقرار می­کنند و از مطالعۀ شاهکارهای ادبیات این حوزه لذت می برند. چون جنیه های انسانی این کتاب ها بالاست.

کمیک استریپ شازده کوچولو را به نظر من از کلاس چهارم دبستان به بالا می توانند بخوانند و با آن ارتباط برقرار کنند، حتی برای  بزرگسالان هم این کتاب جالب توجه خواهد بود.

 

 

 

 

 • شازده کوچولو همیشه به عنوان یک کتاب مفهومی و محتوایی و تفکر برانگیز مورد توجه قرار گرفته است در حالی که این روزها بازار کتاب کودک و نوجوان بیشتر ذائقه های متفاوتی مثل گونۀ ترس را دنبال می کند؛ نظر شما در این مورد چیست ؟

 

 • بله، الان بچه ها داستان های ماجراجویانه و ترسناک را دوست دارند و شاید بتوان گفت بیشتر آن ها دنبال داستان های پرماجرا و دنباله دار هستند و اکشن و ترس را در داستان ترجیح می دهند.

اما یادمان باشد این ما هستیم که به سلیقۀ بچه ها شکل می دهیم. ما اگر کار ادبی فاخر و خوب برای کودکان و نوجوانان بنویسیم یا ترجمه کنیم می توانیم این نسل را از خشونت نجات دهیم.

با کتاب های ژانر ترس و وحشت کودک و نوجوان به کجا می رسد؟ ما نیاز داریم کودک مان فکر کند و به قول فردوسی باید خرد اورا به کار بیندازیم و این حس را در کودک ایجاد کنیم که از فکر کردن لذت ببرد؛ در این حالت کودک و نوجوان فقط برای ایجاد تنوع دنبال کتاب ژانر وحشت می رود نه اینکه به طور دائم مشتری آن بشود.

 • به نظر شما چرا کودکان و نوجوانان در سال های اخیر به کتاب های گونه (ژانر) وحشت و یا خیلی ماجراجویانه علاقه بیشتری نشان می دهند ؟

 

به دلیل روش زندگی متفاوتی که این بچه ها نسبت به نسل های قبلی دارند.بچه ای که مجبور است در فضای کوچک و محدود آپارتمان زندگی کند، بیشتر وقتش را در فضای مجازی می­گذراند و این امر باعث فرد گرایی و هرچه بیشتر تنها شدن و انزوای او می شود. در این تنهایی و یکنواختی، فضای خشونت و ترس و خواندن داستان های ماجراجویانه یا ترسناک برای کودک احساس تنوع ایجاد می­کند.

اما وظیفۀ ما به عنوان نویسنده یا مترجم این است که دست به تالیف یا ترجمه هایی بزنیم که جنبۀ انسانی و ادبی قوی داشته باشند و مخاطب کودک وقتی آنها را می خواند همذات پنداری پیدا کرده و بتواند از مطالعۀ خود لذت ببرد.

کودک باید فکرکردن را یاد بگیرد، آرامش داشته باشد و آرامش خود را با دنیا تقسیم کند.الان بچه ها به دلیل ذائقه ای که در بازار کتاب ایجاد شده خشونت را می پسندند وهر روز بیشتر به سمت آن می روندو متاسفانه ناشران هم به این موضوع بخاطر سود خود دامن می زنند.

ما باید هر دو وجهه را برای کودک تامین و تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. مثلا می توانیم در داستان های ماجراجویانه ، جنبۀ ادبی و انسانی کار را بالا ببریم تا هم مخاطب را جذب کنیم و هم رسالت مان را نسبت به نسل کودک و نوجوان انجام داده باشیم.

انتشار کتاب هایی مثل کمیک استریپ شازده کوچولو در تقویت جنبه های انسانی در ادبیات کودک و نوجوان خیلی موثر است و ما باید از طریق اینگونه کتاب ها برای ادبیات فاخر کودکانه بستر سازی کنیم و منتظر نمانیم تا به ما حملۀ فرهنگی کنند بعد ما بخواهیم پاتک بزنیم.

 • سپاسگزارم

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر