صفحه اصلی خبر یادداشت یادداشت اختصاصی مترجم کتاب " مقدمۀ کیمبریج بر ادگار آلن پو "

یادداشت اختصاصی مترجم کتاب " مقدمۀ کیمبریج بر ادگار آلن پو "

  • خبر
  • یادداشت
  • 377
  • 17 مه‍ 1398
  • چاپ

ادگار آلن پو در سال 1849 از دنیا رفت، ولی آنچه ”معمای آلن پو“ نامیده‌اند هنوز با ماست. برخی از وجوه این معما که پهلو به تحریف یا دروغ می‌زند، نتیجۀ کارهای خود اوست.برخی دیگر را نیز آشنایان او دامن زدند، یا کسانی که گفته می‌شد او را می‌شناسند، یا دیگرانی که در دیده‌ها و شنیده‌های خود دست می‌بردند، زیرا فقط ظاهر امر را می‌دیدند. از این همه، چیزی به نام ”افسانۀ پو“ سر برآورد که تا امروز ادامه دارد.

در میان آثار او به برخی از مشهورترین آثار ادبی جهان برمی­خوریم. فقط با در نظر گرفتن شهرت شعر ”کلاغ“ که یکی از مشهورترین اشعار زبان انگلیسی است، می­توان گفت آرزوی او در جوانی برای شاعر شدن به مراتب برآورده شده است؛ هرچند اشعار مشهور دیگری نیز دارد.

واکنش­ها در برابر آثار پو از دوران خودش تا امروز بسیار گوناگون بوده است. زندگینامه ها و نقد آثار او را –چه نقد اثری منفرد و چه نقد کلیت آنها- همواره بر پایۀ این تصور نوشته­ اند که پیوند تنگاتنگی میان زندگی شخصی و آثار او وجود دارد.

کتاب حاضر به معرفی این نویسندهٔ شهیر آمریکایی برای دانشجویان و علاقه‌مندان ادبیات می‌پردازد. فصل نخست کتاب به ”زندگی“ آلن پو اختصاص دارد و با ارائۀ واقعیت­ های تاریخی، اسطوره­ های(غالباً منفی­ باف) حول شخصیت او را کنار می‌زند. در فصل دوم، ”آثار“ او و جایگاه آنها در ادبیات جهان معرفی می­شود.

 آلن پو از همان عنفوان جوانی آرزو داشت او را به عنوان شاعر بشناسند، ولی از قضا آنچه نخستین بار مایۀ توجه گسترده به او شد نوشته­ های انتقادی­اش بود. جالب­ تر آنکه کاملاً خودخواسته به داستان­ نویسی رو آورد. خاصه داستان­های کوتاهی که در روزنامه­ ها و نشریات ادبی منتشر می شدد، زیرا متاعی بود در دسترس همگان و زودبازده­ تر از گردآوری و انتشار داستان­ها در قالب کتاب.

پژوهشگران دریافته­ اند روزنامه­ های مناطق دیگر نیز برخی از آثار پو را نسخه­ برداری کرد ه اند یا نشریات بریتانیا بدون اطلاع او بازنشر کرده­ اند. داستان­ها و برخی اشعار او همچنان به دلیل جاذبه های خیال­ انگیز آنها خوانندگان فراوانی دارد.

 نوشته­ های انتقادی­ اش را - به استثنای مواردی- کمتر از شعرها و داستان­هایش خوانده­ اند، زیرا به­ طور پراکنده در نشریات منتشر شده و در کتاب جامعی گرد نیامده­ اند. در کتاب حاضر خواهیم دید چه مناقشاتی در بررسی زندگی و نقد آثار او شکل گرفته است. فصل دوم به معرفی زمینه های نگارش آثار او اختصاص دارد. فصل چهارم دربارهٔ بازخورد آثار او در میان منتقدان است و در انتهای آن نیز منابعی برای شناخت این بازخوردها معرفی شده است.

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر