صفحه اصلی خبر خبرنامه داخلی معرفی کوتاهی از انتشارات علمی و فرهنگی

معرفی کوتاهی از انتشارات علمی و فرهنگی

  • خبر
  • خبرنامه داخلی
  • 988
  • 27 اس‍ 1397
  • چاپ

 

 

 

 

انتشارات علمی و فرهنگی با حدود شصت سال قدمت و با تکیه بر سابقۀ دیرین و آوازۀ  نیکو در میان اهل فرهنگ ،برآن است تا با احیای سنت اندیشه گستری دیرین خود، پیشتاز رویکردهای نوین فرهنگی در جامعه باشد.

بار سنگین این شصت سال بر شانه های بزرگانی چون دکتر زرین کوب،فضل الله رضا، عنایت الله رضا،جعفر شعار،سعید نفیسی،محمد علی جمالزاده،کریم کشاورز،بهاالدین خرمشاهی،پرویز ناتل خانلری، احمد سمیعی گیلانی،امیر حسین آریان پور، سیروس پرهام،عزت الله فولادوند،سید جعفر شهیدی،محمد پروین گنابادی و بسیاری دیگر از بزرگان معاصر حوزۀ فرهنگ و ادب حمل و به نسل جدید و جوان منتقل شد.

 

هستۀ اولیۀ شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، در سال 1332 با عنوان «بنگاه ترجمه و نشر کتاب» و با هدف گزینش و انتشار بهترین آثار در حوزه‌های ادبیات، تاریخ، فلسفه و علوم اجتماعی و بعدها کودک و نوجوان تأسیس شد. هدف اصلی موسسه، ترجمه و انتشار آثار نویسندگان خارجی به فارسی و ترجمۀ معکوس آثار برگزیدۀ فارسی به زبان‌های دیگر و اشاعه فرهنگ و ادبیات ایران بوده است.

   محور اصلیِ دیگر، تأسیس موسسۀ انتشاراتی «فرانکلین» بود که از سال 1333 با مدیریت «همایون صنعتی‌زاده» در تهران آغاز به کار کرد و برای اولین بار ویرایش و تولید فنی کتاب (صفحه آرایی، نمایه سازی، طراحی جلد و غیره) به شکل نوین در این مؤسسه انجام گرفت.

سازمان کتاب­های جیبی از جمله مؤسسات انتشاراتی دیگری بود که در سال 1339 در کنار انتشارات «فرانکلین» آغاز به کار کرد و بعدها میراث آن به انتشارات علمی و فرهنگی رسید. هدف این سازمان چاپ کتاب در قطع جیبی و ارزان بود.پس از انقلاب اسلامی این بنگاه تحت سرپرستی بنیاد علوی قرار گرفت. اما در اواخر سال 1360 مرکز انتشارات علمی و فرهنگی جایگزین بنگاه ترجمه و نشر کتاب شد و شروع به فعالیت کرد.

   

   پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت موقت این سازمان را در اختیار گرفت و نام آن را به «سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی» تغییر داد. در چند سال نخست، کار سازمانْ چاپ کتاب­های درسی بود. در اواخردهۀ شصت، طبق مصوبۀ شورای انقلاب، سازمان یادشده به شرکت سهامی تغییر یافت و به صورت شرکت دولتی به ثبت رسید 

   در سال 1377 طی مصوبۀ شورای عالی اداری مقرر شد دستگاه­های موازی دولتی در هم ادغام شوند. از این‌رو، شرکت «انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی» منحل و در شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، که فعالیت­های همسان داشتند، ادغام شد و با نام شرکت انتشارات علمی و فرهنگی به کار خود ادامه داد.

در حال حاضر شرکت های تابعۀ انتشارات علمی و فرهنگی عبارتند از : شرکت چاپ و نشر کتیبه ، شرکت پخش و توزیع کتاب گستر، شرکت فرهنگ فیلم تهران .

 

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر