صفحه اصلی خبر یادداشت چرا جشنوارۀ داستان نویسی دفاع مقدس؟ «یادداشت دکتر مسعود کوثری دبیرجشنوارۀ بوی خاک»

چرا جشنوارۀ داستان نویسی دفاع مقدس؟ «یادداشت دکتر مسعود کوثری دبیرجشنوارۀ بوی خاک»

  • خبر
  • یادداشت
  • 1242
  • 21 خر 1397
  • چاپ

                                  

یادداشت دکتر مسعود کوثری دبیر جشنوارۀ «بوی خاک»
 

چرا جشنوارۀ داستان نویسی دفاع مقدس ؟

                                                   

 ادبیات دفاع مقدس به مثابۀ بزرگراهی است که پس از گذشت  دوران هشت سالۀ جنگ تحمیلی و سالیان متمادی بعد از جنگ، تلاش می کند تا میراث فرهنگی خردورزی، مقاومت ، پایداری و ایثار  جوانان ایرانی را در قالب واژه ها، جمله ها و داستان های هنرمندانه از نسل اول انقلاب به نسل های بعدی منتقل کند.
بدیهی است  به لحاظ فاصلۀ زمانی طولانی و تغییر اقتضائات ، این حوزه از ادبیات نیز مانند دیگر پدیده های اجتماعی و فرهنگی به لحاظ محتوا و ساختار متحول شده و ادبیات تهییجی  جای خود را به ادبیات تبیینی داده  که مسلما  برای روز آمد شدن و ارتباط با نسل جوان این تغییرات اجتناب ناپذیر است.
درون مایه هایی چون مشکلات جنگ زده های مهاجر، معضلات خانواده های شهدا و ایثارگران و جانبازان، بازگشت آزادگان به کشو حتی سال ها پس از اتمام جنگ و هم چنین ترمیم ویرانی های ناشی از وقوع جنگ در عرصه های گوناگون اقتصادی و اجتماعی از جمله موضوعاتی است که برای تعمیق ارتباط ادبیات دفاع مقدس با جامعه امروز ایران ، بیشتر به آن ها پرداخته شده است.
تولید اندیشه در ادبیات دفاع مقدس وقتی هماهنگ با دغدغه های امروز بخش های وسیعی از جامعه باشد، مخاطبان خود را نیز خواهد یافت . ادبیاتی که با مخاطب خود همدردی و همراهی داشته و در رنج ها و شادی های او سهیم باشدهرگز تنها و منزوی نخواهد ماند.
اگر در یک گسترۀ وسیع  به  ادبیات  دفاع مقدس نگریسته و آن را بازتاب یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ معاصر کشور با پی آمدهای گستردۀ  داخلی و بین المللی محسوب کنیم ، اهمیت فراوان این ژانر ادبی و تاثیرگذاری ماندگار و عمیق آن برنسل ها ی پسین آشکارتر می شود.
پاسخ به این سوال که این ژانر ادبی و یا حتی عرصه های مختلف هنری متاثر از آن توانسته گام هایی در خور و بایستۀ سوژۀ اصلی برداشته و رسالت خود را به خوبی ایفا کند سوالی است که پاسخ دادن به آن بسیار دشوار می نماید.
به عنوان مثال گفته می شود کمبود داستان کوتاه در حوزۀ ادبیات دفاع مقدس مشهود بوده و بیشتر به رمان پرداخته شده است. در حالی که با توجه به تمایل جوان و نوجوان امروز که وقت زیادی را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری می کند و هم چنین به اقتضای زندگی پر مشغلۀ امروزی، کوتاه خوانی را بیشتر می پسندد، این کمبود می تواند گاهی به عنوان مانع ارتباطی به شمار آید.
عدم ارتباط ادبیات دفاع مقدس با مخاطب کودک نیز چشمگیر است .چرا که تخصصی بودن این بخش و حساسیت سنین کودکی ، تولید ادبیات مخاطب پسند و مناسب  در این مقطع را با مشکل روبرو می کند.
انتشارات علمی و فرهنگی با سابقه ای دیرینه در چاپ و انتشارآثار داستانی کلاسیک بین المللی و هم چنین فعالیت چشمگیر در حوزۀ ادبیات داستانی کودک و نوجوان و تاثیرگذاری بر جریانات ادبی کشور، این بار بنا بر رسالت فرهنگ سازی و هنر پروری این مجموعه و نیاز و درخواست مخاطبان، برای برگزاری جشنوارۀ داستان نویسی دفاع مقدس « بوی خاک» فراخوان داد.
 
فراخوانی که با استقبالی غیر منتظره از سوی نویسندگان جوان ونوجوان ساکن در روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ و دور و نزدیک کشور روبرو شد.
 اگرچه نویسندگان پیشکسوت این حوزه نیز با ارسال آثار گرانقدر خویش  به این جشنواره رونقی دو چندان بخشیدند ، اما ارتباطی که از طریق این جشنواره با نسل جنگ ندیده و جنگ نرفته و نویسندگان جوان و متعهد برقرارگشت و آثار ارزشمند و فراوانی که از این عزیزان دریافت شد، بار دیگر این واقعیت را آشکار کرد که جامعۀ پویا و جوان امروز هنوز به ارزش های معنوی و فرهنگی و پیشینۀ تاریخی پربار خویش دل بستگی دارد و برماست که عرصه را برای قلم های نونهال و اندیشه های پربار ایشان بگشاییم.
باشد که فردای ما شاهد ظهور نسل جدیدی از نویسندگانی باشد که قادرند میراث پر افتخار فرهنگی و تاریخی و معنوی این سرزمین را در دل داستان هایی تاثیر گذار و پرقدرت به جهانیان عرضه کنند.

منبع : ویژه نامۀ اولین دورۀ جشنوارۀ داستان نویسی دفاع مقدس «بوی خاک»
 
 
 
         
 
 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر