صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه آیین رونمایی از کتاب «عربستان سعودی،یک پادشاهی در معرض »خطر برگزار شد

آیین رونمایی از کتاب «عربستان سعودی،یک پادشاهی در معرض »خطر برگزار شد

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 3874
  • 05 آذ 1396
  • چاپ

 

 

      آیین رونمایی از کتاب عربستان سعودی،یک پادشاهی در معرض خطر با حضور مترجمان کتاب و جمعی از نویسندگان و فرهیختگان و اهالی رسانه در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.                  

در این نشست پل آرتز نویسندۀ هلندی کتاب نیز از طریق اسکایپ سخنانی برای حاضران ایراد کرده و به سوالات آنان در بارۀ کتاب مذکور پاسخ داد.

آرتز گفت که در کتاب، به دلایل ماندگاری آل سعود در طی مدت زمان طولانی که در عربستان حکمرانی کرده‌اند پرداخته و همچنین مشکلات داخلی و خارجی عربستان را در طی سال‌های اخیر تحلیل کرده است.  

وی مشکلات سیاسی مانند اپوزیسیون‌های دولت و مشکلات اجتماعی مانند خواسته‌های نسل جوان را از معضلات این کشور دانست و اضافه کرد ولیعهد جوان سعودی، محمد بن سلمان در حال گشایش فضای اجتماعی و اقتصادی است در حالی که فضای سیاسی را بسته نگه می‌دارد تا پیوسته از قدرت سرکوب استفاده کند.

در ادامه محمد رضا دهشیری یکی از مترجمان کتاب «عربستان سعودی،یک پادشاهی در معرض خطر» اظهار داشت این کتاب بیشتر مشکلات عربستان را از نظر داخلی مورد توجه قرار می‌دهد. مشکلات آن‌ها در سطح بین‌المللی  نیز زیاد است و محدود در تحلیل داخلی نیست، اما با توجه به بازداشت سران میلیاردر عربستان به نوعی مشکلات جانشینی مطرح شده و منجر به این بازداشت‌ها با نام مبارزه با استبداد شده است.

دهشیری افزود این کتاب از این لحاظ که دیدگاه یک نویسنده خارجی از کشور هلند را درباره عربستان را بیان می‌کند و عربستان را یک پادشاهی در معرض خطر ارزیابی می‌کنید، حائز اهمیت است.

فاروق نجم الدین،نویسنده و مترجم نیز که در این نشست حضور داشت گفت  شاید هیچ رژیمی مانند آل سعود مورد پیش‌بینی از طرف نویسندگان و پژوهشگران قرار نگرفته باشد. 

نجم الدین کتاب «عربستان سعودی؛ یک پادشاهی در معرض خطر» را کتابی بسیار مفید توصیف کرد که مستندات میدانی و موثقی را برای شناخت بهتر عربستان سعود گردآوری کرده است. 

شایان ذکر است کتاب عربستان سعودی،یک پادشاهی در معرض خطر را پل آرتز، نویسندۀ هلندی و متخصص مسائل خاورمیانه و کارولین رولانتز به رشتۀ تحریر درآورده  و محمدرضا دهشیری با همراهی سعیده اجتهادی و زهرا رحیمی آن را به فارسی ترجمه کرده اند.

 

 

 

 

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر