صفحه اصلی خبر رویدادها رمان زیبای «دختری به نام نل » اهل کتاب را مجذوب خود کرد

رمان زیبای «دختری به نام نل » اهل کتاب را مجذوب خود کرد

  • خبر
  • رویدادها
  • 4962
  • 14 آب‍ 1396
  • چاپ

دختری به نام نِل

نویسنده : چارلز دیکنز

مترجم: حمید آتش برآب

قیمت: 46 هزار تومان

1025 صفحه

 

«دختری به نام نل » یکی از معروف ترین رمان های چارلز دیکنز است که به تازگی با ترجمۀ روان و زیبای حمیدرضا آتش برآب ، توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر و با استقبال بسیار خوب خوانندگان روبرو شده است.
ویلیام هاویت، مورخ و نویسندۀ برجستۀ انگلیسی گفته است همۀ ما به دیکنز مدیونیم، حتی اگر این دین،فقط و فقط مدیون لذتی باشد که آفریده هایی نظیر دختری به نام نل نصیب ما کرده است.
از سوی دیگر ورینگتون وینترز نیز معتقد است بر خلاف باور برخی منتقدان، واژۀ روانشناسی برای دیکنز ناشناخته نبوده و او هرگز کار خود را محدود به ارائۀ پوسته ای بیرونی از شخصیت ها نکرده است.
دیکنز را باید یک سرو گردن بالاتر از نسل قبل و هم عصرانش دانست. چون با وجود فضای ملودرام ، می توان با اطمینان خاطر بر نوشته های او مهر برجستۀ روانشناختی زد و دختری به نام نل نیز حاصل مشاهدات یک روح حساس و وفادار به زندگی است.
مترجم کتاب نیز جملات جالبی در بارۀ کتاب دارد. آتش برآب می نویسد : کمتر کسی از نسل من هست که دختری به نام نل را به خاطر نداشته باشد. انیمیشن سرگردانی های دختری به نام نل ، مجموعۀ بیست و شش قسمتی بود که یک کمپانی فیلم سازی ژاپنی آن را ساخت و در تلویزیون ایران هم به نمایش درآمد.
جالب اینکه کمتر کسی تاکنون در ایران می دانست که این انیمیشن بر اساس رمان بلند « مغازۀ عتیقه فروشی » اثر چارلز دیکنز ساخته شده است.
این کتاب جالب را می توان رمان همه سالان دانست ، چرا که نوجوانان و هم چنین بزرگسالان از مطالعۀ آن لذت می برند و خود را در ماجراهای داستان شریک می بینند.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر