صفحه اصلی خبر ویژه‌های علمی و فرهنگی آسمان همیشه آبی نیست !

آسمان همیشه آبی نیست !

  • خبر
  • ویژه‌های علمی
  • 3727
  • 08 آب‍ 1396
  • چاپ

 

 

پیتر اچ (همیلتون) رینولدز، نویسنده و تصویر­گر کانادایی کتاب­ های کودکان است. او از هفت سالگی، نوشتن و انتشار آثار خود را آغاز کرده و در سال 1983جایزۀ سال بهترین دانشجوی ارتباطات را به دست آورده است.

او اعتقاد داشت همۀ کودکان آن قدر خوشبخت نیستند که استعدادهایشان توسط پدر و مادر و اطرافیانشان کشف شود. رینولدز می­گوید اگر هنر من بتواند کودکانی را که از مسیر اصلی دور شده اند، بازگرداند، زندگی من معنا پیدا می­کند.

وی هم چنین معتقد است اگر می­خواهیم کودکان چیزی یاد بگیرند، کتاب بخوانند و بنویسند باید به بازی دعوتشان کنیم. بازی با کلمات، بر صفحۀ سفید،صفحه ای که از افکار و آفریده های خودشان پر می­شود.

یکی از کتاب ­های معروف پیتر اچ رینولدز  «آسمان همیشه آبی نیست» نام دارد که به تازگی با جلد سخت و قیمت مناسب، توسط پرندۀ آبی (واحد کودک انتشارات علمی و فرهنگی)منتشر و در اختیار بچه های کتاب خوان قرار گرفته است.

رینولدز کتاب های «نقطه« ،«آسمان همیشه آبی نیست« و« نقاشی های مچاله» را سه گانۀ خلاقیت شناسی نامگذاری کرده است که خوشبختانه هر سه کتاب به وسیلۀ انتشارات علمی و فرهنگی چاپ و منتشر شده است.

کتاب آسمان همیشه آبی نیست را محبوبه نجف خانی ، مترجم توانمند داستان های کودکان به فارسی برگردانده است. داستان این کتاب در بارۀ دانش آموزی به نام ماریسول است که نقاشی کردن را دوست دارد و همه او را به عنوان یک هنرمند می­شناسند.

یک روز خانم معلم می­گوید قرار است برای کتاب خانه نقاشی دیواری بکشند و همین موضوع باعث می­شود که جنب و جوش زیادی در بچه های کلاس به وجود بیاید.

هر کس برای این نقاشی ، فکری دارد. یکی می­خواهد ماهی بکشد و دیگری اقیانوس را انتخاب کرده است. اما ماریسول فریاد می­زند: من می­خواهم آسمان را بکشم و ماجراهای دداستان از همین جمله آغاز می شود.

رینولدز در این داستان نیز به موضوع مهم پرورش قدرت تخیل و خلاقیت کودکان می­پردازد و به این نکته اشاره دارد که محیط مساعد در پرورش و بروز این خلاقیت ها ، شاید مهم ترین مسئله باشد.

آسمان همیشه آبی نیست را کودکان و پدر و مادرها می­توانند با هم بخوانند و از خواندن آن لذت ببرند.

 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر