صفحه اصلی خبر ویژه‌های علمی و فرهنگی معرفی مجموعۀ پنج جلدی « بهترین داستان های جهان»

معرفی مجموعۀ پنج جلدی « بهترین داستان های جهان»

  • خبر
  • ویژه‌های علمی
  • 4878
  • 07 آب‍ 1396
  • چاپ
بهترین داستان های جهان ( مجموعۀ پنج جلدی)

با انتخاب و ترجمۀ احمد گلشیری

 
انتشارات علمی و فرهنگی مجموعۀ ارزشمند و پنج جلدی «بهترین داستان های جهان» را با انتخاب و ترجمۀ احمد گلشیری و به شکلی نفیس به بازار کتاب عرضه کرده است.
در زمانی زندگی می­کنیم که مشغله­های گوناگون افراد، فرصت مطالعه را از آنها گرفته است، بنابر این داستان کوتاه می­تواند گزینۀ مناسبی برای آنانی باشد که در عین علاقه مندی به مطالعه، با مشکل کمبود زمان و مشکلات گوناگون زندگی روزمره روبرو هستد.

داستان کوتاه از ابتدا تاکنون تاکنون فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته و سبک‌های مختلفی داشته است. معمولا تحولات فرهنگی و اجتماعی بر روی سبک کار نویسندگان تاثیر گذاشته و در عین حال در آثار ایشان منعکس می­ شود.

احمد گلشیری در مجموعه ارزشمند بهترین داستان‌های جهان مجموعه‌ای از برجسته‌ترین داستان‌های کوتاه تاریخ ادبیات جهان را در سبک‌های مختلف گرد آورده و با ترجمه‌ای وزین در اختیار  علاقه مندان قرار داده است. 
اهمیت و ارزش این مجموعه بیش از هر چیز مدیون شناخت و احاطه‌ای است که احمد گلشیری بر حوزۀ داستان کوتاه داشته است. شناختی که در عمل، تبدیل به حسن سلیقه برای انتخاب بهترین داستان‌های هر نویسنده شده است. داستان‌هایی که از یک سو به بهترین شکل بازتاب دهنده ویژگی‌های آثار نویسندگان خود هستند و از دیگر سو شاخصه‌های سبکی رایج در دوران خود را نمایندگی می‌کنند.
 تجربۀ سال‌ها ترجمۀ ادبیات جهان، به ویژه تمرکز روی داستان‌های کوتاه نویسندگان بزرگ که در کارنامه وزین احمد گلشیری قابل مشاهده است؛ دست بدست هم داده تا این مجموعه پنج جلدی را به یکی از بهترین آنتولوژی‌های داستان کوتاه در ادبیات جهان بدل کند.

مقدمۀ کتاب نیز بسیار قابل توجه است.گلشیری به قدمت داستانگویی در طول تاریخ بشریت صحبت کرده و تاریخچه ای کوتاه از سیر تحول داستان بیان می­ کند.

او می­ نویسد: «بررسی فرهنگ‌های پیش از دوران کتابت نشان می‌دهد که همۀ آن‌ها از سنت داستان‌گویی شفاهی برخوردار بودند، بنابراین داستان از زمان پیدایش انسان وجود داشته است. به یقین قدمت داستان‌گویی پیرامون آتش قبایل اولیه به هزاران سال پیش می‌رسد. از یک نظر می‌توان گفت داستان همزاد آدمی است. نمونه‌های آن‌چه ما داستان کوتاه می‌خوانیم، در پاپیروس‌های مصر کهن از 3000 تا 4000 سال پیش از میلاد دیده می‌شود.

می­ توان گفت گلشیری در این مقدمه کوشیده طرحی جامع اما خلاصه شده از سیر تغییر و تحول داستان کوتاه در دو سده نوزدهم و بیستم میلادی و همچنین سبک‌های مهمی در این رهگذر شکل گرفته‌اند با تقسیم‌بندی  و ارائه ویژگی‌های مهم این سبک‌ها ارائه کند.

 رمانتیسم و منشا داستان کوتاه ، رئالیسم و جهت‌های تازه در داستان کوتاه؛ ناتورالیسم؛ پیدایش مدرنیسم و پست مدرنیسم در داستان کوتاه  از عناوین بخش‌های مختلف در این مقدمه هستند.
در خلال این دسته‌بندی و توضیحات ارائه شده می توان دریافت  که در سنت‌های داستان‌نویسی مناطق مختلف دنیا همانند، اروپا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی این سبک‌ها در کدام دوره زمانی متداول بوده‌اند.

پایان بخش این مقدمه نوشته کوتاهی است که در آن به چگونگی پیدایش داستان کوتاه در ایران و نخستین نمونه‌های مشابه آن همچون روایت‌های هزار و یک شب، یا داستان گونه‌های عبید زاکانی و دیگران پرداخته شده است.
پس از این مقدمه  گلشیری با رویکردی جریان شناختی با تفکیک نویسندگان به پنج دسته کلی، دست چینی از بهترین آثار این نویسندگان را به مخاطبان عرضه کرده است. عنوان این پنج دسته بدین قرار است: 
جلد اول: استادان کهن داستان (قرن نوزدهم و بیستم)؛ شامل  پانزده داستان به قلم نویسندگانی همچون لئو تولستوی، ادگار آلن پو، گوستاو فلوبر، داستایفسکی، آنتوان چخوف، او هنری، استیفن کرین است.
جلد دوم: دوران طلایی : بخش اول (قرن نوزدهم و بیستم)؛ شامل هفده داستان نوشته بزرگانی مانند از سامرست موآم، جک لندن،  ایساک بابل، گراهام گرین، فرانک اوکانر، یوکیو میشیما، نجیب محفوظ، شرلی جکسون است.
جلد سوم: دوران طلایی  : بخش دوم (قرن نوزدهم و بیستم)؛ شامل  سی و دو داستان اثر چهره هایی همچون  الکساندر سولژنتسین، خورخه آماندو، خوزه دونوسو، کارسون مک کالرز و ولفگانت بوشرت است.
جلد چهارم: مدرنیست‌ها : سنت ستیزان (قرن بیستم)؛ شامل  بیست و پنج داستان کوتاه از آلبر کامو، فرانتس کافکا، ویرجینیا ولف، ارنست همینگوی، دی اچ لارنس، جان اشتاین بک، ژان پل سارتر است.
جلد پنجم: پسامدرنیست‌ها (قرن بیستم)؛ شامل بیست و چهار داستان به قلم گابریل گارسیا مارکز، ایتالو کالوینو، هاروکی موراکامی، آلیس پارکر، کارلوس فوئنتس، تونی موریسون، خولیو کورتاسار، سال بلو، ولادمیر ناباکوف است.

در این اثر پنج جلدی در مجموع صدو ده داستان کوتاه، از حدود صد نویسنده بزرگ تاریخ ادبیات جهان که در کارنامه آنها داستان‌های کوتاه برجسته یافت می شده، گرد هم آمده است. برخی از این نویسندگان اگرچه به رمان‌نویسی شهره بوده‌اند، اما داستان‌های کوتاه در خور اعتنایی نیز در کارنامه آنها دیده می شود.

 همچون داستایفسکی و تولستوی و کارلوس فوئنتس؛ برخی نیز در هر دو حوزه پابه پای هم شاهکار آفریده اند، یا هانریش بل، ارنست همینگوی و ویلیام فاکنر و نهایتا نویسندگانی همانند ریموند کارور که تنها به نوشتن داستان کوتاه شهره بوده اند.

نکتۀ جالب توجه اینکه احمد گلشیری برای معرفی هر نویسنده مطلبی نوشته و پیش از متن داستان قرارگرفته است. در این یادداشت‌ها به شکلی موجز و دقیق علاوه بر بیوگرافی کوتاه هر نویسنده، به مهمترین آثار او، ویژگی‌های کلی این آثار و سبک هر نویسنده در نوشتن نیز اشاره شده است.
 

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر