صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه آیین تقدیر از صفدر تقی زاده توسط انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد

آیین تقدیر از صفدر تقی زاده توسط انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 3400
  • 16 آذ 1395
  • چاپ
<h۲>آیین تقدیر از صفدر تقی زاده توسط انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد

به گزراش روابط عمومی و امور بین الملل انتشارات علمی فرهنگی آیین تقدیر از مترجم پیشکسوت « صفدر تقی زاده»  در برنامۀ دوشنبۀ فرهنگی انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد . 

در این مراسم ابتدا هرمز همایون پور ضمن سخنانی اظهار داشت به دو دلیل پذیرفتم به این مراسم بیایم ،  دوستی قدیمی با آقای تقی زاده و احترام به ایشان و همچنین علاقه ای که به انتشارات علمی و فرهنگی دارم . چون من دوران نوجوانی و جوانی ام را در این انتشارات سپری کرده ام .

وی افزود مدت هاست کار جدیدی از آقای تقی زاده ندیده ایم و امیدوارم این موضوع به دلیل سرخوردگی ایشان از محیط و شرایط کار نباشد.

سپس صفدر تقی زاده ضمن بیان خاطرات خود از ترجمۀ کتاب «تورتیا فلت » در آبادان گفت در حال حاضر چند مترجم خوب داریم که آثارجالبی از آمریکای لاتین و آمریکا و انگلیس ترجمه می کنند، اما متاسفانه بعضی از مترجم ها فقط به صرف دانستن زبان انگلیسی پا به عرصۀ ترجمه گذاشته اند و لطمه ای که به ترجمه خورده ، از جانب این افراد بوده است، چون فارسی را خوب نمی دانسته اند .

تقی زاده افزود ساده نویسی حاصل تجربه است و اگر ترجمه های نجف دریابندری را بخوانید، متوجه خواهید شد که زبان او کاملا ساده است و آثار وی به علت روانی و شفاف بودن زبان خواننده را جذب می کند .

در ادامه، مسعود کوثری مدیر عامل انتشارات علمی و فرهنگی ضمن تقدیم لوح تقدیر و هدیۀ این انتشارات به تقی زاده از ایشان به عنوان نسل بافرهنگ های ایرانی یاد کرد که سخن و قلمش شیوا و روان و ناشی از صفای درون اوست.

سیروس علی نژاد ،روزنامه نگار با سابقه نیز طی سخنان کوتاهی گفت فعالیت ها و نوشته های تقی زاده  در بالا بردن سطح ما و خوانندگان داستان ها و قصه ها موثر بوده است .

گفتنی است  دوشنبه های فرهنگی انتشارات علمی و فرهنگی به منظور رونمایی از کتاب های جدید این ناشر و تجلیل از بزرگان علم و ادب ، دوشنبۀ هر هفته در فروشگاه خیابان کریم خان این ناشر برگزار می شود . مراسم رونمایی از دورۀ پنج جلدی « بهترین داستان های جهان » با انتخاب و ترجمۀ احمد گلشیری که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل عدم حضور مترجم به زمان دیگری موکول شد.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر