صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه کتاب نشانه شناسی فیلم های مستند دفاع مقدس رونمایی شد

کتاب نشانه شناسی فیلم های مستند دفاع مقدس رونمایی شد

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 2106
  • 06 خر 1395
  • چاپ

آیین رونمایی از کتاب نشانه شناسی فیلم های مستند دفاع مقدس که به همت انتشارات علمی و فرهنگی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چاپ رسیده است، در سالروز ازادی خرمشهر در این مرکز برگزار شد .

در این مراسم که جمعی از اهالی فرهنگ و هنر کشورمان در آن حضور داشتند، علیرضا قاسم خان (معاونت پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی) گفت انتشار این گونه آثار در دنیای رو به رشد سینمای مستند ضروری است . وی افزود انتشار این کتاب از اولین گام های طرح نشانه شناسی فیلم مستند و به خصوص فیلم های مستند دفاع مقدس است.

قاسم خان اضافه کرد مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اماده است تحقیقات و پژوهش هایی را که در این زمینه انجام می شود حمایت کند.

سپس بهمن نامور مطلق ، یکی از نویسندگان کتاب نشانه شناسی فیلم های مستند دفاع مقدس ضمن تبریک سالروز آزادی خرمشهر، اعیاد شعبانیه و موفقیت ایران در جشنوارۀ فیلم کن گفت شبیه ترین چیز به انسان هنر اوست و این هنر با خود انسان در چند وجهی بودن مشترک است پس برای کدگشایی کردن از هنر انسان رویکردهای مختلف نیاز است.

نامور مطلق ادامه داد ما در این کتاب از بهترین افرادی که در حلقه نشانه شناسی بوده اند استفاده کرده ایم واز باقی بزرگان نیز در آینده استفاده خواهیم کرد.ما باید بهترین فیلم ها را در حوزه دفاع مقدس ساخته و بهترین پژوهش ها را انجام بدهیم.

ما  هم چنین باید باید به تولید متن بپردازیم ، زیرا متن ها باقی می مانندو ا گر مستند سازی نکنیم ، همه چیز از یادها خواهد رفت.

این استاد دانشگاه افزود متن سازی ما ضعیف است  واین منجر می شود به  اینکه حافظه کوتاهی داشته باشیم. در تاریخ ما هر سلسله ای بقایای سلسله قبل را از بین برد و نگذاشت متنی از آن بماند. برای همین حافظه کوتاهی داریم.

ما اگر در حوزه خلق آثار دچار مشکل هستیم علت های متفاوت دارد یکی از این علت ها این است که در بحث نقد که از قضا در خلق تنیده شده مشکل داریم.

  در ادامه مسعود کوثری ، مدیر انتشارات علمی و فرهنگی ، سید مهدی طباطبایی نژاد مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و نامور مطلق از کتاب نشانه شناسی فیلم های مستند دفاع مقدس رونمایی کردند.

در قسمت پایانی این مراسم مسعود کوثری ضمن غریب خواندن سینمای مستند، سینمای دفاع مقدس را غریب تر دانست و اضافه کرد ما متاسفانه متن خوب در مورد سینمای مستند نداریم و این کتاب می تواند کلیدهایی برای فهم سینمای مستند باشد.

مدیر عامل انتشارات علمی و فرهنگی افزود گرچه یک دهه  وبیشتر است که ما شاهد تلاش های آقای دکتر نامور مطلق و همکارانشان در حلقه نشانه شناسی هستیم اما کار بیشتری نیاز داریم.

 وی هم چنین گفت البته باید در حوزه نشانه شناسی تبادل دانش صورت بگیرد و برای رسیدن به یک فهم مشترک ویک زبان مشترک در در این رویکرد باید اقداماتی در زمینه های متفاوت صورت پذیرد وشاهد همکاری های متعددی در حوزه های مختلف نشانه شناسی باشیم.

کوثری افزود بنده امیدوارم که جلد دوم این مجموعه نیز به چاپ برسد زیرا ما  در حوزه دفاع مقدس و هم در حوزه مستند،که تنها متونی هستند که زوایایی ارزشمند از این جامعه نشان می دهند،کار بسیار کم انجام داده ایم.

شایان ذکر است پس از سخنرانی دکتر کوثری فیلمی مستند به نام ناگهان تو گم شدی به کارگردانی مهدی باقری پخش شد.در پایان مراسم یک نسخه از کتاب به حاضرین در جلسه اهدا شد.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر