صفحه اصلی خبر اخبــار کوتاه برگزیدگان دومین مسابقه خلق کتاب تصویری مشخص شدند

برگزیدگان دومین مسابقه خلق کتاب تصویری مشخص شدند

  • خبر
  • اخبــار کوتاه
  • 5515
  • 26 به‍ 1394
  • چاپ

در ابتدای این مراسم فریدون عموزاده خلیلی مدیر بخش کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی دربارۀ چگونگی پایه گذاری این جشنواره گفت: داستان خلق کتاب تصویری از جلسۀ مشترک موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، معاونت فرهنگی ارشاد، انجمن نویسندگان، انجمن تصویرگران و انتشارات علمی و فرهنگی آغاز شد.
عموزاده خلیلی

عموزاده خلیلی افزود: در این جلسه پیشنهاد خلق کتاب تصویری از طرف آقای غریب پور مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت و قرار شد هریک از نهادهای شرکت کننده در جلسه با توجه به امکانات و توانایی هایشان به انجام این برنامه کمک کنند و این تجربه بخصوص از لحاظ اینکه یک کار گروهی محسوب می شود، بسیار قابل توجه است، چرا که معمولا این گونه کارهای گروهی به انشعاب می رسد و موفقیتی کسب نمی کند.

در ادامه دکتر شهرام نیا مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران گفت که همزمان شدن تصویرگری و نویسندگی در کتاب های کودک و نوجوان موضع مهمی است و می تواند مورد توجه خاص قرار بگیرد.

شهرام نیا اضافه کرد: پیشنهاد من این است که می توان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز با الگوبرداری از همین مسابقه، کارگاه هایی برگزار کرد.

وی بازدید از نمایشگاه بولونیا را زمینه رشد بسیار خوبی برای دست اندرکاران ادبیات کودک قلمداد کرد و گفت: ما به فرصت های حضور در صحنه  های نشر جهانی کمتر توجه داشته ایم، چون در کشور ما تامین هزینه چنین سفرهایی مشکل است و ناشران نیز کمتر به این موضوع توجه دارند و می توان گفت ما تا حدودی از صحنه بین الملل دور مانده ایم.

شهرام نیا افزود: هیچ حوزه ای به اندازه حوزه کودک و نوجوان حرف برای گفتن ندارد، به علاوه این حوزه زودبازده است و چون زبان تصویر، یک زبان بین المللی است و متون کتاب های کودک، کوتاه تر است، به لحاط هزینه و زمان با مشکلات کمتری روبرو خواهیم شد.

دکتر مسعود کوثری مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی نیز ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم به برگزیدگان این مسابقه وعده داد که کتاب های شان توسط این ناشر به چاپ خواهد رسید.
دکتر کوثری

کوثری همچنین به همۀ تصویرگرانی که سال گذشته و امسال در این مسابقه حضور داشتند پیشنهاد کرد یک تصویر به این پروژه هدیه کنند تا از مجموعۀ این تصاویر  بتوان نمایشگاه های سالیانه برپا کرد.

کوثری اظهار امیدواری کرد که این برنامه خلق کتاب تصویری به نهادی برای گردهم آیی و دیدن کارهای خوب تبدیل شود و در نهایت بتوان ماحصل کار گروهی این مسابقه را با کمک موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در بولونیا به نمایش گذاشت.

در ادامه هدا حدادی یکی از داوران این مسابقه به نمایندگی از هیئت داوران بیانیه را قرائت کرد. در قسمت هایی از این بیانیه آمده است:
هدا حدادی

این دومین باری است که کارگاه‌های خلق کتاب تصویری با همگرایی دو انجمن مستقل، یک ناشر  با سابقه و نهادی دولتی برگزار می‌شود .

این، خود به تنهایی موفقیتی است که چنین ترکیبی بتواند دوبار، یک رویداد را برگزار کند و در نوبت دوم، موفق‌تر هم ظاهر شود.از همه مهم‌تر، کار مشترک نویسنده، تصویرگر است. شرایطی که به‌طور طبیعی در خارج از این کارگاه‌ها فراهم نیست.این‌ها، به‌تنهایی و دست کم در این سرزمین و منتزع از نتیجه‌اش، جای شکر و مباهات است.

اما کتاب‌های تصویری، با یک بار و دوبار، حتی با چند بار کارگاه تصویری، به جریانی ماندگار تبدیل نمی‌شود. چرا که کتاب تصویری تنها یک شکل از نوعی از ادبیات کودک نیست، بلکه در حقیقت برون‌دادِ نوعی تفکر و ساختار روایی است و عمیقا به فرهنگ و ساختار فکری جامعه‌ پدیدآورش، وابسته. بدین معنی که برای خلق کتاب تصویری، اول باید ساختمان فکری و منطق روایی آن را آموخت، منطقی که به‌طور طبیعی در امتداد تاریخی ادبیات و فرهنگ ایرانی قرار نمی‌گیرد.

در انتها اسامی برگزیدگان این مسابقه به شرح زیراعلام شد:

جایزه اول برای کتاب "یک روز معمولی در قهوه خانه" به نویسندگی پیام ابراهیمی و تصویر گری فاطمه خسرویان ( هزینه رفت و برگشت به نمایشگاه بولونیا)

برگزیده دوم: آقای موش کور خانه نیست ، نویسنده مهسا لزگی ، تصویرگر حمیده خسرویان

برگزیده های سوم به طور مشترک: چیلک یک دو سه : نویسنده ، سمیرا قیومی ، تصویرگر مریم یکتافر

برگزیده سوم: قصه یه قصه : نویسنده زینب حسینی ، تصویرگر ، زینب علیزاده

گفتنی است که حمیده خسرویان تصویر گر برگزیده دوم نیز به بولونیا اعزام شده و به دیگر برگزیدگان نیز نیم سکه بهار آزادی اهدا شد.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر