صفحه اصلی خبر رویدادها یک زن در دوچهره به بازار آمد

یک زن در دوچهره به بازار آمد

  • خبر
  • رویدادها
  • 5028
  • 28 آذ 1394
  • چاپ

 انتشارات علمی و فرهنگی پس از نزدیک به چهار دهه از چاپ نخست، کتاب «یک زن در دو چهره» اثر میگل میئورا را با ترجمه باهره راسخ بازچاپ کرد.

این اثر که در قالب یک نمایشنامه تالیف شده، اثری است فکاهی که در آن به زبان طنز و هزل، سجایای ساده و عامیانه اعضاء خانواده‌ای به نمایش درآمده و در خلال آن برخی مباحث اخلاقی و فساد اجتماعی به صورت تلویحی نمایش داده شده و با زیرکی و مهارت مخاطب خود را در جریان اصلاح اخلاق و تغییر زندگی قهرمان زن داستان که ناخواسته وارد محیط فاسدی شده است، قرار می‌دهد. به همین خاطر بسیاری از مکالمات بازیگران این اثر  خنده‌دار، اعجاب انگیز و در عین حال متاثر کننده است.

قهرمان‌های نمایشنامه‌های این نویسنده تلاش می‌کنند تا زنجیرهای جامعه که به دست و پایشان بسته شده است را باز کنند. منتقدان تم اصلی آثار او را احترام به شخصیت انسانی نامیده اند.

میئورا  نمایشنامه نویسی اسپانیایی است از سرآمدان ادبیات نمایشی در این کشور به شمار می‌رود و اجرای نمایشنامه دو چهره از یک زن او در سال ۱۹۵۲ در مادرید توانست  جایزه ملی تئاتر اسپانیا را برای وی به ارمغان بیاورد.

به باور منتقدان شهرت میئورا در ادبیات نمایشی اسپانیا را باید با شهرت رنه کلر در سینمای فرانسه مقایسه کرد که ایده اصلی آنها دور کردن انسان از پذیرش اسارت در برابر زندگی امروزی است.

میئورا  در ادبیات اسپانیا سبک تازه‌‌ای از طنز نویسی را خلق کرد که تا پیش از وی مسبوق به سابقه نبوده است و همین مساله او را به عضویت در آکادمی سلطنتی زبان اسپانیا نیز درآورد.

این کتاب برای نخستین بار از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب در سال ۱۳۵۶ ترجمه و منتشر شده بود و انتشارات علمی و فرهنگی به تازگی چاپ تازه‌ای از آن را با قیمت ۶ هزار تومان منتشر کرده است.

علاقمندان جهت تهیه این کتاب می توانند به کتابفروشی این انتشارات واقع در میدان هفت تیر ایتدای کریمخان مراجعه کنند.

بررسی و نظرات

فرم ارسال نظر